מה נשתנה החורף הזה ?

התקופה הזו של השנה, מתאפיינת בתמונת מצב מאוד מעניינת. שקלול נתוניהם של מנויי 'חיים בריווח', מגלה כי ישנה בציבור החרדי, מגמה של שינוי ניכר בהוצאות, ביחס לאותה התקופה אשתקד.

החלק היותר מעניין הוא, כי השינוי הוא כפול, אך דו סטרי. ההוצאות על רכישת ביגוד, ירדו השנה בשיעור ניכר כלפי מטה. מנגד, ההוצאות על מזון ומחיה, נסקו בשיעור ניכר כלפי מעלה. ובכן, הנתונים הללו אומרים דרשני.

בדקנו את הנושא לעומק וכפי הנראה, הסיבות הן כדלהלן. הירידה ברכישת ביגוד, מסתבר שהיא נובעת, משתי סיבות מרכזיות. האחת, יותר טכנית. והשנייה, בשל שינוי מערכתי.

מן הנתונים שהצטברו בידינו בחודש אלול, עולה כי בקהילות רבות, חולקו לקראת שנת תש"פ, תלושים לרכישת בגדים לכבוד החגים וגם, לקראת החורף הקרב. כך, שחלק גדול מרכישות הביגוד לחורף, הוקדמו וכבר בוצעו בסוף הקיץ. זאת, בעוד בשנים עברו, לא זוהתה מגמה שכזו, בקרב קופות הצדקה של הקהילות השונות.

סיבה נוספת, אשר כאמור נובעת משינוי מערכתי, נובעת מצמצום אפשרויות האשראי על ידי הבנקים. כידוע, בחודשים האחרונים, הקשיח בנק ישראל את ההנחיות לכלל הבנקים, בכל הנוגע למתן הלוואות בנקאיות.

זאת ועוד, לאחרונה הושקה תעודת הזהות הבנקאית, באמצעותה יכול פקיד הבנק חייב להעלות על המסך, את כל ההלוואות הקיימות ללוקח שמולו, אצל הבנקים ונותני האשראי כולם. חידוש זה מונע אוטומטית, נטילת הלוואות מרובות ללא חשבון. וכשנסגר הברז של האשראי, גם הרכישות יורדות בהתאם.

בנוגע לעלייה בקניית מוצרי מזון, הסיבה פרקטית ופשוטה יותר. בחסדי שמים, זכינו השנה לחורף מבורך, שהביא עמו גל קור חריג, ביחס לשנים עברו. ומי אינו יודע, אשר בימים קרים, יצורי אנוש דורשים יותר אוכל. כך טבע הקדוש ברוך הוא בעולמו. ובסעיף הזה, גם כאשר הבנק מצמצם את אפשרויות האשראי, כמעט ולא שייך לחסוך.

הרי לפנינו, תוצאה ישירה של רישום עקבי ומסודר. באמצעות רישום ההוצאות וההכנסות, נוכל לפלח נתונים, ללמוד ולעמוד, על סוד הרגלי הצריכה שלנו.

5 1 vote
Article Rating

הגיע הזמן שתתרווח

אתה מוזמן להצטרף לאלפי משפחות שחיים ברווח ללא דאגות ומלאים סיפוק
הירשם למעקב
תודיע לי בבקשה על
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
תמונת חוברות חיים ברווח

קבל/י עכשיו את החוברת שלנו במייל

מלא פרטים והחוברת בדרך אליך

שליחת הטופס מהווה הסכמה לקבלת מיילים ממערכת 'חיים ברווח' אנו מבטיחים שלא להטריד.
ניתן להסיר את הרשמתכם בכל עת

מצויין!!!

הרישום הסתיים, מיד תקבל אימייל עם מצב ופרטי הרישום

במקרה של אי קבלת האימייל האמור נשמח אם תשתף אותנו כאן

30

ימים של רווח

תמונת חוברות חיים ברווח

מצויין!

החוברת בדרך אליך

במקרה ואתה לא רואה את המייל בדוק בספאם